DEM Parti: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

DEM Parti, 1 Mayıs’ta işçiler, emekçiler ve kadınlar olarak Taksim’de olacaklarını belirterek, “İstanbul Valisi’nin vermiş olduğu yasak kararını tanımıyoruz. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayalım” çağrısı yaptı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Emek Komisyonu ve DEM Parti İl Örgütü, Beyoğlu’nda bulunan il binalarında 1 Mayıs’a ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın metnini DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Sevtap Akdağ okudu.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Akdağ, “AKP 23 yıllık iktidarında emeğimizi, yaşamlarımızı hiç olmadığı kadar değersizleştirdi. Ekonomi bir avuç yandaş ve sermayedar için büyürken, yoksulluk hiç olmadığı kadar arttı. Bu yoksulluktan en büyük payı kadınlar, gençler, işçiler ve emekçiler aldı” dedi.

“Artık yeter diyoruz”

31 Mart yerel seçim sonuçlarını hatırlatan Akdağ, değişimin mümkün olduğunu ifade ederek, 1 Mayıs’ta dile getirecekleri talepleri şöyle sıraladı:

“İşçileri, emekçileri, emeklileri, gençleri; yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borç batağına ve güvencesizliğe mahkûm eden, ülkenin sırtında kamburlaşıp ağır bir yüke dönüşen bu sömürü düzenine artık yeter diyoruz. Sermaye ile el ele verip, işçi cinayetlerini ‘kader’e bağlayarak, kendi sorumluluklarının üzerini örtenlere artık yeter diyoruz. Birlikte yaşam umudumuzu tehdit edenlere, vergilerimizle oluşturulan bütçe kaynaklarını, halklarımızı sonsuz bir şiddet ve yoksulluk sarmalına iten savaşlara harcayanlara artık yeter diyoruz. Hapishaneleri soran, sorgulayan, hak ve özgürlük talebini dile getiren on binlerce insanımız için toplama kampına çevirenlere artık yeter diyoruz. Barışı, umudu değil çözümsüzlüğü dayatan Kürt düşmanı bu harami düzenine artık yeter diyoruz. Tecride, cins kırımına dönüşen kadın katliamlarına ve doğanın talanına edî bese diyoruz.”

“Yasak kararını tanımıyoruz”

İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs Taksim yasağını hatırlatan Akdağ, yasak kararına tepki gösterdi. “1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklamak, başta Kürt sorunu olmak üzere ülkenin tüm sorunlarını, şiddetle, baskıyla daha da derinleştiren iktidarın son hamlesidir” diyen Akdağ, valiliğin yasak kararını tanımadıklarını belirtti.

“1 Mayıs Taksim’de olalım”

Ardından DEM Parti İstanbul Eş Başkanı Murat Kalmaz söz aldı. 8 Mart, Newroz ve Wan’daki irade gaspına karşı gerçekleşen eylemleri hatırlatan Kalmaz, “Emek sömürüsüne, yaşanan çatışmalara, tecride, işçi kıyımına karşı bütün halkımızı, emekçileri, 1 Mayıs’ta Taksim’e davet ediyoruz. Gelin omuz omuza 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayalım” çağrısı yaptı.

DEM Parti İstanbul Eşbaşkanı Gonca Yangöz de, kadınlar olarak Taksim’de olacaklarını ifade etti. “Eş başkanlık ve eşit temsiliyet mor çizgimizdir” demek için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını söyleyen Yangöz, “Savaş siyasetine karşı onurlu barışı savunmak, zindanlardaki kadın yoldaşlarımızın direnişini büyütmek, eşit işe, eşit ücret talep etmek için, engelli, göçmen mülteci kadınlarla olan dayanışmayı büyütmek için ‘8 Mart’tan 1 Mayıs’a kadınların isyanı ile geliyoruz’ şiarıyla 1 Mayıs’ta saat 10.00’da Barbaros Bulvarı’nda olacağız. Bütün halkımızı da davet ediyoruz” diye konuştu.

Son olarak konuşan DEM Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, 1977 ve 1996 1 Mayıs’larında katledilenleri anarak sözlerine başladı. Otlu, “Taksim sokakları bizi çok iyi tanıyor. Biz 1 Mayıs’ların yasaklı olduğu zamanlarda emekçilerle birlikte yürüdük. Aynı zamanda kadın özgürlük mücadelesinin öznesi olan biz kadınlar Taksim’i çok iyi kuşatmış, Feminist Gece Yürüyüşü’nden 25 Kasım’a sesimizi, erkek egemenliğine karşı yükseltmiştik” diyerek, 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırdı.

TIKLAYIN – İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya: Taksim Meydanı, toplantı ve gösteri yürüyüşü için uygun değildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir